052-220-5015

מים עכורים באקווריום ובבריכת הנוי

מים עכורים בצבע לבן / אפור באקווריום ובריכת נוי:

מים עכורים כתוצאה מחוסר בקטרייה במים (חיידקים חיוביים): כמה ימים לאחר שמפעילים אקווריום או בריכת נוי חדשה, או כאשר עושים טיפול גדול בפילטר, עלולים המים להפוך לעכורים וחלביים. תופעה זאת תעבור לאחר מספר ימים. הסיבה נובעת מחוסר בקטריה בפילטר ותחלוף לאחר שבפילטר ייווצרו מושבות בקטריות שיפנו פסולת מהמים. הפתרון הוא להימנע מהאכלת הדגים מספר ימים וגם רצוי להוסיף תכשיר אשר מכיל בקטריות וכך לקצר ולייעל את התהליך. להרחבה ראה מאמר: סייקל- מחזור החנקן.

מים עכורים כתוצאה מחצץ לא שטוף: אם הוספנו אל הקרקעית חצץ אשר לא עבר שטיפה, אזי עלולה להיווצר עננה לבנה וחלבית. הפתרון הוא להמתין מספר שעות עד אשר העננה תשקע חזרה לקרקעית ואז נבצע שאיבות רפש. אם הדבר לא עוזר אז נבצע החלפת מים של 50%. להרחבה ראה מאמר: החלפות מים.

מים עכורים כתוצאה מערכי מים לא טובים: כמו אמוניה, ניטריט, ניטראט, סיליקטים ומתכות כבדות. ייתכן כי חומציות המים (PH) תהיה גבוהה. נזהה הרעלת אמוניה ע"י מים חלביים וריח לא נעים במים. הפתרון המיידי הוא מציאת הגורם אשר נמצא במדד גבוהה בעזרת ערכות בדיקה פשוטות למים ומייד לבצע החלפות מים. (ראה מאמר: "החלפות מים באקווריום", או מאמר "החלפות מים בבריכת הנוי")

מים עכורים כתוצאה מפוספאט במים: נוצר כתוצאה מפסולת שקיימת במים – רפש, צמחים רקובים, צואה, דגים, חיידקים, שאריות מזון, שימוש לא מדוד בדשן לצמחים, לכלוך בקרקעית ובפילטר. נסלק את הפוספאט בעזרת פחם פעיל בפילטר (רלוונטי באקווריום), וגם טיפולים והחלפות מים, מפרק רפש וסופחים, פחות דשן, האכלות מדודות ולא מופרזות. הפוספאט יכול להגיע גם ממי הברז לכן נבצע בדיקה גם במקור המים ואם ישנם מדדים גבוהים אז נתקין מערכת סננים לברז מים הכוללים שלב של "פחם פעיל".

מים עכורים כתוצאה מהטלת ביצים של דגי קוי (בבריכת דגים): הטלת ביצים של הנקבה והפריה של "זרע" ע"י הזכר, יכולים לצבוע את המים. יש להמתין מספר שעות עד שהצבע יחלוף. (מזל טוב ובהצלחה עם הדגיגים שיצליחו לשרוד)

מים עכורים בצבע ירוק באקווריום ובריכת נוי:

מים עכורים כתוצאה משעות תאורה מרובות: הדבר יגרום לגידול אצות ירוקות מרחפות במים (כלומר המים הופכים לירוקים, ולא אצות ירוקות שגדלות על הזכוכית או דופן הבריכה). הפתרון : הפחתה משמעותית בשעות תאורה (באקווריום) או התקנת מערכת UV – ראה מאמר: מערכת UV.

מים עכורים כתוצאה מאור שמש ישיר: הדבר יגרום לגידול אצות ירוקות מרחפות במים (כלומר המים הופכים לירוקים ולא אצות ירוקות שגדלות על הזכוכית).  הפתרון באקווריום: למקם את האקווריום הרחק מאור שמש ישיר או לעשות מסתור לאור השמש הישיר. כמו כן התקנת מערכת UV. הפתרון בבריכת נוי: החלפת נורת הUV אחת לשנה או החלפה למערכת חזקה ויעילה יותר (ראה מאמר: מערכת UV), אם לא קיימת מערכת UV אז לבצע התקנה של מערכת זו. כמו כן הצללת בריכת הנוי גם תסייע אך מדובר בפתרון יקר.

מים עכורים בצבע חום / אדום באקווריום ובריכת נוי:

מים עכורים כתוצאה משימוש במזון מחזק צבע לדגים או מזון לא איכותי:  סוגי מזונות שונים מכילים תוספי צבע על כן נקפיד על האכלות מדודות ולא מופרזות, שימוש במזון איכותי והוספת "פחם פעיל" לפילטר שמטרתו לספוח צבע מהמים.

מים עכורים כתוצאה מהתעסקות בקרקעית והעלאת בוצה: כאשר מזיזים את החצץ או מתעסקים בקרקעית בריכת הנוי, עולה בוצה שהיא תערובת של רפש (צואה,עלים רקובים,מזון רקוב וכו') שגורמת למים להיות מלוכלכים ועכורים. הפתרון הוא להמתין מספר שעות עד אשר העננה תשקע חזרה לקרקעית ואז נבצע שאיבות רפש.

מים עכורים כתוצאה משימוש בגזעים ושורשים טבעיים: סוגי גזעים ושורשים אשר משמשים כדקורציה טבעית באקווריום פולטים כמעט באופן תמידי צבע "תה" למים. על כן נקפיד על טיפול מקדים לפי המאמר: טיפול והרתחת גזעים ושורשים לאקווריום, שימוש ב-"פחם פעיל" בפילטר והחלפות מים לפי המאמר: החלפות מים באקווריום.

מים עכורים כתוצאה מחוסר שימוש בפילטר או פילטר לא תקין: כאשר מערכת מים עובדת ללא פילטר אז אין רכיב שמסנן את המים מצואת הדגים ושאריות מזון, לכן המים הופכים לחומים ועכורים. הפתרון הוא התקנת פילטר מתאים או בדיקה שהפילטר הקיים אכן עובד.

מים עכורים כתוצאה משימוש בחצץ צבעוני לא איכותי: ישנם סוגי חצצים צבעוניים לקרקעית האקווריום אשר נצבעו בצעים ירודים שלא מתאימים למגע עם מים ולכן ייתכן כי העכירות במים נגרמת כתוצאה מפליטת הצבע למים. הפתרון הוא החלפת החצץ הצבעוני לחצץ טבעי.

מים עכורים בצבע שחור בבריכת נוי:

מים עכורים כתוצאה מהוספת אדמה וצמחיה (בבריכת נוי): כאשר מוספים צמחים חדשים אז ייתכן שהאדמה שבתוך האדנית היא חדשה ועדיין פולטת צבעים. בדרך כלל הצבע ישקע לקרקעית ויהפוך לחלק מהבוצה בתוך מספר ימים. אם לא אז נבצע החלפות מים בבריכת הנוי , נשטוף את האדמה בכלי חיצוני וביצוע שתילה חוזרת.

 

לסיום נדגיש כי אם בעיית המים העכורים במערכת שלכם גורמת לכם סבל ומעוניינים שאנו נפתור את הבעייה – אנו נותנים שירות תחזוקת אקווריומים ושירות תחזוקת בריכות נוי מקצועית שבה אנו נפתור את בעיית המים העכורים.

מאמר זה נכתב על-ידי "מנדרין – אקווריומים ובריכות נוי".
לקריאת מאמרים מקצועיים נוספים – לחץ כאן

תחזוקת אקווריומים