052-220-5015

החלפת מים סילוק כלור ממי הברז ורעלים מבריכת הנוי

מדוע מחליפים את המים בבריכת נוי:

הדגים אשר אנו מגדלים מייצרים פסולת ורעלים מומסים כדוגמת ניטריט, ניטראט אמוניה פוספאט וכדומה. נוסף על כך, שאריות מזון בתחתית בריכת הדגים מתחילים תהליך של פירוק, צואת דגים וכו'. האופן היעיל ביותר לסילוק הרעלים הללו הוא ע"י החלפת מים בבריכת הנוי (ישנם סופחים לסוגיהם אך לא יעילים כמו ההחלפה).

כתוצאה מהזנחת פעולת החלפת המים בבריכת הנוי יווצרו רמות גבוהות של ניטראט ופוספאט, כך שבריכת הנוי תפתח המון אצות ועכירות במים. הדגים יכנסו למצב של סטרס ולאחר מכן יהיו פגיעים למחלות, קצב גדילתם יפגע, וכן פגיעה במערכות רבייתם.

מינרלים במי בריכת הנוי חשובים לבריאות הדג אך במשך הזמן הם מתכלים או מסוננים החוצה. לכן בהחלפות מים בבריכת הנוי אנו מחדשים את המינרלים שצורכים דגי הנוי ומסלקים רעלים אשר הצטברו במים.

פעולת פיצוי המים בעזרת מצוף למי בריכת הנוי כפיצוי על אידוי אינה מהווה "החלפת מים" כיוון שהפסולת המומסת שבמים לא מתאדה אלא נשארת. דוגמא להמחשה היא מעולם הקולינריה: "צמצום יין" היא פעולה של אידוי וריכוז החומרים אשר נמצאים ביין (כמו סוכר וצבע) ואינם נעלמים בפעולת האידוי אלא הופכים למרוכזים יותר. על כן, רק המים עוברים תהליך של אידוי (חוק בפיסיקה) וכל יתר הרעלים במים נשארים והופכים למרוכזים יותר בתוך בריכת הנוי.

מדוע מוסיפים "אנטי-כלור" למי בריכת הנוי אחרי החלפת מים:

מי הברז אשר זורמים אלינו לבית ולגינה מכילים בתוכם חומרים שונים כמו "כלור", "כלורין" ו- "כלורמין". מינון וריכוז חומרים אלו במים הוא לא קבוע והוא נמצא במי הברז בכדי לחטא את המים והמאגרים של חברת "מקורות" מחיידקים, מזהמים ויצורים מזיקים.

אם נשפוך לתוך דלי, מים מהברז, אזי יתנדף הכלור הנקי תוך מספר שעות של סחרור המים אך יתר החומרים כמו "כלורין" ו- "כלורמין" בנויים ממולקולות יותר עמידות ויציבות אשר יחזיקו מספר ימים.

בהחלפת מים קטנה בבריכת נוי אין די כלור כדי להרוג מייד את הדגים אך ייגרם נזק מצטבר. הכלור והמתכות הכבדות פוגעים ברקמות של הדג ומזיקים לו. בנוסף הבקטריה שבפילטר תפגע מהכלור ונבחין בצניחה של עשרות אחוזים ביעילות סילוק החנקות הרעילות ע"י הפילטר. (ראה מאמר "סייקל – מחזור החנקן").

לעיתים נדירות ישנה רמה גבוה מאוד של כלור במי הברז עקב חיטוי יסודי של חברת מקורות – כמות שכן עלולה לגרום למותם של דגי הנוי כיוון שהכלור במים נקשר בזימים של הדג על חשבון החמצן המומס וקשה לדג לקלוט חמצן אז התוצאה היא חנק. וזו אגב הסיבה לכך שאם נשכח ברז מים פתוח למשך שעות רבות בבריכת הנוי הדגים עלולים למות כולם.

הפתרון לנטרול החומרים הללו ממי הברז הוא שימוש בתכשיר אנטי-כלור. בנוסף אפשר להתקין בברז הראשי של הבית או בברז ספציפי מערכת של "סינון מי ברז".

איך מבצעים החלפת מים בבריכת נוי, ואופן השימוש באנטי-כלור:

ננתק מהחשמל את כל המערכות החשמליות. לאחר מכן נוציא מבריכת הנוי את כמות המים שנרצה להחליף – מומלץ להחליף כ-20% מים מתכולת בריכת הנוי אחת לשבועיים. רצוי להוציא את המים מקרקעית בריכת הנוי ע"י שואב רפש חשמלי וכך בו-זמנית נטפל גם ברפש והבוצה שהצטברה בקרקעית בריכת הנוי. לאחר מכן נזרים לתוך בריכת הנוי מים חדשים בעזרת צינור מים בזרימה חלשה ואיטית (מילוי אותה כמות המים שהוצאנו בתוך 10 דקות). בעת המילוי נשים לב כי טמפרטורת המים המוזרמים זהה ככל האפשר לטמפרטורת המים בתוך הבריכה. מייד לאחר המילוי נוסיף לתוך מי בריכת הנוי את תוסף האנטי-כלור לפי המינון הרשום על הבקבוק וע"פ תכולת המים של כל בריכת הנוי. לסיום נחבר לחשמל את כל המערכות החשמליות.

מאמר זה נכתב על-ידי "מנדרין – אקווריומים ובריכות נוי".
לקריאת מאמרים מקצועיים נוספים – לחץ כאן

תחזוקת בריכת דגים