052-220-5015

החלפת מים באקווריום מים מלוחים

מדוע מחליפים את המים באקווריום מים מלוחים:

הדגים אשר אנו מגדלים מייצרים פסולת ורעלים מומסים כדוגמת ניטריט, ניטראט אמוניה פוספאט וכדומה. נוסף על כך, שאריות מזון בתחתית האקווריום מתחילים תהליך של פירוק, צואת דגים וכדומה. האופן היעיל ביותר לסילוק הרעלים הללו הוא ע"י החלפת מים באקווריום (ישנם סופחים לסוגיהם אך לא יעילים כמו ההחלפה).

כתוצאה מהזנחת פעולת החלפת המים באקווריום מים מלוחים, יווצרו רמות גבוהות של ניטראט ופוספאט, כך שאלמוגים וחסרי חוליות יפגעו, האקווריום יפתח המון אצות ועכירות במים. הדגים יכנסו למצב של סטרס ולאחר מכן יהיו פגיעים למחלות וקצב גדילתם של הדגים יפגע.

פעולת הוספת מים מלוחים לאקווריום כפיצוי על אידוי אינה "החלפת מים" כיוון שהפסולת המומסת שבמים והמלח לא מתאדים, אלא נשארים. דוגמא להמחשה היא מעולם הקולינריה: "צמצום יין" היא פעולה של אידוי וריכוז החומרים אשר נמצאים ביין (כמו סוכר וצבע) ואינם נעלמים בפעולת האידוי אלא הופכים למרוכזים יותר. זאת גם הסיבה להוספת מים מתוקים כפיצוי על אידוי שתפקידה הוא לשמור על מפלס המים בתא המשאבות בסאמפ ולמנוע מרמת המליחות להיות גבוהה ומרוכזת (ולא לסלק חנקות שהזכרנו לעיל).

על כן, רק המים עוברים תהליך של אידוי (חוק בפיסיקה) וכל יתר הרעלים והמלחים במים נשארים והופכים למרוכזים יותר בתוך האקווריום.

מדוע מוסיפים "אנטי-כלור" באקווריום מרינה או משתמשים במי אוסמוזה באקווריום ריף:

מי הברז אשר זורמים אלינו לבית ולגינה מכילים בתוכם חומרים שונים כמו "כלור", "כלורין" ו- "כלורמין". מינון וריכוז חומרים אלו במים הוא לא קבוע והוא נמצא במי הברז בכדי לחטא את המים והמאגרים של חברת "מקורות" מחיידקים, מזהמים ויצורים מזיקים.
אם נשפוך לתוך דלי, מים מהברז, אזי יתנדף הכלור הנקי תוך מספר שעות של סחרור המים אך יתר החומרים כמו "כלורין" ו- "כלורמין" בנויים ממולקולות יותר עמידות ויציבות אשר יחזיקו מספר ימים.

בהחלפת מים קטנה באקווריום מים מלוחים מרינה אין די כלור כדי להרוג מייד את הדגים אך ייגרם נזק מצטבר. הכלור והמתכות הכבדות פוגעים ברקמות של הדג ומזיקים לו. באקווריום ריף לעומת זאת, גם רמות נמוכות של החומרים הללו מזיקים באופן קטלני לכן נשתמש במים שעברו סינון במערכת אוסמוזה הפוכה. בנוסף הבקטריה שבפילטר תפגע מהכלור ונבחין בצניחה של עשרות אחוזים ביעילות סילוק החנקות הרעילות ע"י הפילטר. (ראה מאמר "סייקל – מחזור החנקן").

לעיתים נדירות ישנה רמה גבוה מאוד של כלור במי הברז עקב חיטוי יסודי של חברת מקורות – כמות שכן עלולה לגרום למותם של דגי הנוי כיוון שהכלור במים נקשר בזימים של הדג על חשבון החמצן המומס וקשה לדג לקלוט חמצן אז התוצאה היא חנק.

הפתרון לנטרול החומרים הללו ממי הברז הוא שימוש בתכשיר אנטי-כלור בכל החלפת מים באקווריום מים מלוחים מרינה, או שימוש במי אוסמוזה הפוכה באקווריום מלוחים ריף.

איך מבצעים החלפת מים באקווריום מים מלוחים

החלפת מים באקווריום מים מלוחים קטן עד 200 ליטר:
נכין מבעוד מועד דלי סטרילי עם מי ברז (באקווריום מרינה) או מי אוסמוזה (באקווריום ריף). מומלץ להחליף כ-20% מים מתכולת האקווריום אחת לשבוע/שבועיים בהתאם לעומס הדגים במערכת. באקווריום מים מלוחים מרינה נוסיף לתוך דלי המים את תוסף האנטי-כלור לפי המינון הרשום על הבקבוק, נערבב את המים בדלי למשך דקה אחת, ולאחר מכן נמתין ללא מגע כ-10 דקות עד שהכלור יתפוגג. באקווריום ריף נשתמש במי אוסמוזה (ללא הוספת אנטי כלור). כעת נוסיף לדלי המים המוכנים מלח ייעודי לפי מינון אשר רשום על גבי הוראות היצרן ונמתין שהמלח יימס לחלוטין. לאחר מכן נוודא מליחות רצויה בעזרת מד מליחות "הידרומטר" או "רפרקטומטר".

כעת ננתק מהחשמל את פעולת כל הסאמפ ונרוקן מהאקווריום כמות מים זהה לזו אשר נמצאת בדלי. באקווריום מים מלוחים מרינה רצוי להוציא את המים מהאקווריום ע"י שאיבות רפש מהקרקעית וכך בו-זמנית נטפל גם ברפש הכלוא בין החצץ בקרקעית. לאחר מכן נשפוך באיטיות את המים החדשים לתוך האקווריום. לסיום נחבר לחשמל את פעולת הסאמפ.

החלפת מים באקווריום מים מלוחים גדול מעל 200 ליטר:
כלי עבודה:
– חבית פלסטיק סטרילית בנפח של 25% מנפח המים באקווריום (למשל באקווריום בנפח של 1000 ליטר נשתמש בחבית בנפח של 250 ליטר)
-משאבה 2000 ל/ש
– צינור גמיש ארוך אשר מגיע מהאקווריום ועד לעמדת ניקוז מים נמוכה מהאקווריום
– צינור גמיש אשר מגיע מהחבית ועד לאקווריום

נמלא את החבית במי ברז (באקווריום מרינה) או מי אוסמוזה (באקווריום ריף). מומלץ להחליף כ-20% מים מתכולת האקווריום אחת לשבוע/שבועיים בהתאם לעומס הדגים במערכת. באקווריום מים מלוחים מרינה נוסיף לתוך חבית המים את תוסף האנטי-כלור לפי המינון הרשום על הבקבוק ונכניס לתוכה את המשאבה שתערבל את המים. באקווריום ריף נשתמש במי אוסמוזה (ללא הוספת אנטי כלור). כעת נוסיף לחבית המים המוכנים מלח ייעודי לפי מינון אשר רשום על גבי הוראות היצרן ונמתין שהמלח יימס לחלוטין. לאחר מכן נוודא מליחות רצויה בעזרת מד מליחות "הידרומטר" או "רפרקטומטר".

כעת ננתק מהחשמל את פעולת כל הסאמפ ונרוקן מהאקווריום כמות מים זהה לזו אשר נמצאת בחבית ע"י צינור גמיש וארוך עד לעמדת ניקוז מים נמוכה מגובה האקווריום ב-"חוק כלים שלובים". באקווריום מים מלוחים מרינה רצוי להוציא את המים מהאקווריום ע"י שאיבות רפש מהקרקעית וכך בו-זמנית נטפל גם ברפש הכלוא בין החצץ בקרקעית. לאחר מכן נחבר את המשאבה אשר בתוך החבית לצינור שיזרים את המים מהחבית לתוך האקווריום תוך מספר דקות בודדות. לסיום נחבר לחשמל את פעולת הסאמפ.

מאמר זה נכתב על-ידי "מנדרין – אקווריומים ובריכות נוי".
לקריאת מאמרים מקצועיים נוספים – לחץ כאן

החלפת מים באקוויום מים מלוחים